acık kaynak sistemi

Richard Stallman

General Public License(GPL)

   General Public License(GPL),bir çok yerde kullanılan ve büyük olanaklar sağlayan bir özgür yazılım lisansıdır. Bu lisans Richard Stallman tarafından 1983 yılında geliştirilmiştir.Bu lisansın üzerinde en çok durduğu konu yazılımların kaynak kodlarıyla birlikte dağıtılmasıdır.Yani kaynak kodların açık olmasıdır.Bu da kullanıcıya kaynak kodunu inceleyebilmesini,üzerinde değişikler yapmasını ve kendi projelerinde kullanabilmesini sağlar.Böylelikle kullanıcı isterse yazılımın kodları değişiklikler yaparak onları maddi kazanca dönüştürebilir.Ama yazılımın GPL ile lisanslanmak zorundadır.
  GPL lisans anlaşmasının temel amacı kullanıcının ne kullandığını bilmesini göstermektir.

  GPL lisans anlaşmasının bazı avantajları;

 • Kullanıcı yazılımın içinde ne olduğunu bilir.
 • Kullanıcı yazılımda beğenmediği kısımları değiştirebilir.
 • Kaynak kodu açık olduğundan bilgisayar korsanlarının ne yaptığını kolayca bulabilir.
 • Kullanıcı ürünün geliştirdiği firmaya bağlı kalmaz.Kaynak kodu ortada olduğu için kendisi değiştirebilir veya destek alarak yazılımını geliştirebilir.

Açık Kaynak Kod

   Açık kaynak kod yazılımların kaynak kodlarının herkesin görebileceği,inceleyebilceği ve kullanabileceği açık olan yazılımlardır.Bu yazılımların en önemli özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır.Bu özelliği ile kullanıcıya önemli bir katkıda bulunmuştur.Çünkü kullanıcı kaynak kodunu özgürce değiştirebilir,üzerinde değişiklikler yapabilir.

  Açık kaynak kodun bazı avantajları;

 • Düşük maliyetlidir.
 • Ücretsizdir.
 • Sağlamdır.
 • Güvenilirdir.
 • Hızlıdır.Devamlılığı vardır.(Yani yazılımı üreten şirketin batması durumunda bilgiler kaybolmuyor.)

Açık Kaynak İşletim Sistemleri(LINUX, PARDUS, DEBİAN, UBUNTU, OPENSUSE)

Linus Torvalds(Linux çekirdeğinin yaratıcısı)

LİNUX:Linux,açık kaynak kog geliştirme modelini ve özgür yazılımın en önemli örneklerinden biridir.Bu açık kaynak kod değiştirilebilir.ve kullanıcı tarafından yeniden dağıtılabilir.Linux,Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir.Linux çekirdeği ile beraber toplu derlenmiş ve kurulumu kolay işletim sistemlerinin piyasada bir sürü dağılımı vardır.

gi_4488_2

Linux’un sembolü

Linux dağıtımlarının bazıları şunlardır;

Ubuntu,Debian,Opensuse,Pardus,Fedora,Turkix vb …

Kullanım Alanları:

1.Açık kaynak kodlu olması çekirdek yapı üzerinde uygulamayı kolaylaştırmıştır.Bundan dolayı linux farklı amaçlar dahilinde kullanılır.

2.Linux,cep telefonlarında,cep bilgisayarlarında,diz üstü bilgisayarlarda,masaüstü bilgisayarlarda ve sunucularda kullanımı yaygındır.

3.Her amaç için farklı bir linux dağıtımı bulmak mümkündür.Ev kullanıcıları için Ubuntu,OpenSUSE,Pardus gibi dağıtımlar yaygınken;sunucularda Debian,Fedora daha yaygın olup ayrıca eğitim için de Edubuntu gibi dağıtımlar bulmak mümkündür.

gi_4488_3

Linux’un ekran görüntüsü

PARDUS:

Pardus,TÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Pardus açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan bir özgür yazılımdır.gi_4488_4

Pardus’un sembolü

DEBİAN:

Debian, özgür bir işletim sistemi yapmaya karar vermiş gönüllülerin oluşturduğu, bir işletim sistemidir.Bir linux dağılımıdır.Tamamı özgürdür.gi_4488_5

Debian’ın sembolü

 

UBUNTU:

Ubuntu bir Linux dağıtımıdır. Bir işletim sistemidir.Her altı ayda bir yeni masaüstü ve sunucu sürümünü yayınlar.

Ubuntu’nun hedefi bilgisayar kullanıcılarına kullanımı ve kurulumu oldukça basit,güncel ve güvenli bir işletim sistemi sunar. gi_4488_6

Ubuntu’nun sembolü

OpenSUSE:

OpenSUSE  Novell’in sponsor olduğu bir topluluk projesidir.

Amaçları:

 • Linux’u en yaygın kullanılan açık kaynak kodlu platformu yapmak.
 • Linux’u yeni ve deneyimli kullanıcılar için en iyi dağıtım haline getirmek.
 • Linux hacker ve uygulama geliştiricilerinin tercih ettiği bir platforma dönüştürmek.

gi_4488_7

OpenSUSE’nin sembolü

JUPYTER NOTEBOOK NEDİR?

Oldukça yararlı bir şeydir. Uzun cevap: Aldığınız notları ve hesaplamalarınızı bir arada tutmak için kullanabileceğiniz en başarılı araçlardan biridir. Tekrar edilebilir araştırmada ve veri biliminde sıkça kullanılır. Veri Defteri‘nde okuyacağınız yazıları (bu dahil) biz de Jupyter Notebook kullanarak yazacağız ve hazırladığımız defterleri GitHub sayfamızda sizlerle paylaşacağız. Böylece sadece okumakla kalmayıp, paylaştığımız defterlerdeki hesaplamaları siz de bilgisayarınızın başında deneyebilirsiniz.

Daha önce Bol Bilim için genel bir yazı hazırlamıştım. Orada da Jupyter Notebook‘tan bahsettim. Şimdi o tanıtımı biraz daha genişletip, sizleri Veri Defteri‘nden daha fazla yararlanabilecek hale getirelim.

Kurulum

diger_diller

Jupyter Notebook tek başına da yüklenebilir. Ancak benim tavsiyem Anacondadağıtımını, Python 3.6 seçeneği ile kurmanız. Bu dağıtım ile birlikte bilgisayarınıza hem Jupyter Notebook kurulacak, hem de çeşitli paketlerle zenginleştirilmiş bir Python programlama diline sahip olacaksınız. Veri Defteri‘nde her ne kadar farklı dilleri kullanmayı planlıyorsak da, en sık kullanacağımız dilin Python olacağını düşünebilirsiniz. Bu noktada şunu da söylemem yerinde olur. Jupyter Notebook‘u Python dışında başka pek çok programlama dili ile de kullanabilirsiniz. İsterseniz kullanılabilen dillerin bir listesine bir göz atın. Özellikle veri bilimi camiasında çokça kullanılan R ve Julia dillerini yüklemeyi düşünebilirsiniz.

Anaconda dağıtımını bilgisayarınıza kurduktan sonra Anaconda Navigator diye bir programın yüklendiğini göreceksiniz. Bu program ile yeni Python paketleri yükleyebilir ve güncellemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca soldaki menüyü kullanarak veri analizi konusundaki ders notlarına, eğitim videolarına ve çalışma gruplarına erişebilirsiniz. Ana sayfada karşınıza birkaç program çıkacak. Onların arasından notebook programı ile Veri Defteri sayfalarını kurcalamaya başlayabilirsiniz. Bilgisayarınıza Jupyter Notebook kurmadan önce bir denemek isterseniz şu sayfaya bir göz atabilirsiniz.anaconda_anasayfa

Kullanım

Anaconda Navigator üzerinde notebook seçeneğine tıklayınca, varsayılan internet tarayıcınız açılacak. Bu ekrandan daha önce kaydettiğiniz bir defteri açabilir ya da yeni bir deftere başlayabilirsiniz. Yeni deftere başlamak için sağ üst köşeden bir programlama dili seçmeniz yeterli. İlk başta sizin listenizde sadece Python 3 gözükecektir. Arzu ederseniz zamanla diğer dilleri de ekleyebilirsiniz.

Gelelim açılan defterlerin nasıl kullanılacağına. Kabaca her defterin alt alta sıralanmış kutucuklardan oluştuğunu düşünebilirsiniz. Bu kutucuklarda kodlama ve hesaplama işlerinizi yapabilirsiniz. Bir hücrenin içine yazılanları çalıştırmak için, hücrenin içine tıklayıp, Ctrl ve Enter tuşlarına birlikte basmanız (Ctrl + Enter) yeterli. Shift + Enter ya da Alt + Enter tuşlarını da deneyebilirsiniz. İlki hücreyi çalıştırıp bir sonraki hücreye geçer. İkincisi ise hücreyi çalıştırıp hemen altına yeni boş bir hücre açar. Ben bu sayfayı Python defteri olarak açtım. Onun için basit bir işlemi hemen deneyebilirim.

In [15]:
(3**4) + (2*4)
Out[15]:
89

Bu çok basit oldu. Bir de kod yazmaya bakalım. Şu sayfadaki örnek işimizi görür.

In [12]:
%matplotlib inline
import matplotlib.pyplot as plt
import numpy as np
import pandas as pd
import seaborn as sns

sns.set()
r = np.linspace(0, 10, num=100)
df = pd.DataFrame({'r': r, 'slow': r, 'medium': 2 * r, 'fast': 4 * r})
df = pd.melt(df, id_vars=['r'], var_name='speed', value_name='theta')
g = sns.FacetGrid(df, col="speed", hue="speed",
         subplot_kws=dict(projection='polar'), size=4.5,
         sharex=False, sharey=False, despine=False)
g.map(plt.scatter, "theta", "r")
Out[12]:
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s